2011. december 29., csütörtök
Akar svéd kórházban dolgozni?
Piteå och Kalix városának kórháza kardiológust esetleg belgyógyászt keres, Gällivare geriatrikus szakorvost.
Szakorvosok illetve szakorvosi képzésüket megkezdett rezidensek jelentkezését várjuk. További információt honlapunkon talál.
http://www.nll.se/sv/Jobb-och-utbildning/In-english/
Ha szeretne Svédországba költözni, s valamelyik kórházunkban dolgozni, legkésőbb 2012 január 31-ig küldje el szakmai önéletrajzát az alábbi címre: lisbeth.axelsson@tele2.se.
Lisbeth Axelsson
Senior Manager
lisbeth.axelsson @ tele2.se
In order from Norrbottens County Council
2011. december 26., hétfő
Egy rövid helyzetjelentés a levegőből
Közeledik az év vége, eleget dolgoztunk már, vagyis itt az idő hazalátogatni. Most a Norwegiant választottuk, ahol most már lehet utazó-magasságon internetezni! Az ehhez szükséges infrastruktúrát egyébként a ferihegyi "szervízben" szerelik a Norwegian gépeibe.
Szóval aki unja már az utasként repülést az fontolja meg :)
Kellemes Ünnepeket
2011. december 20., kedd
Rådgivning - tanácsadás
Úgy alakult, hogy a bankunk felajánlotta nekünk a kiemelt ügyfeleknek járó szolgáltatásást és tartott nekünk egy kis demót. Ildikó mostanában bérorvosként dolgozik és a közvetítő cégek többnyire nem fizetnek ún. tjänstepensiont (olyan nyugdíjbefizetés amit a munkáltató ad a jövedelem részeként) és többek között erre a problémára is keresünk megoldást. Gondoltuk majd X összeget befizetünk a privatpension-ba (magánnyugdíj)... de a tanácsadás óta tudjuk, hogy évente max 12000 SEK összeget érdemes befizetni ilyen célra. A többi ugyanis adóköteles tétel és mint ilyen nem túl hatékony. Ehhez és hasonló témákban (megtakarítás, életbiztosítás, egyszerűbb hitel-ügyintézés stb) tud bárkinek segíteni - gyanítom az összes bank - egészen minimális áron.
Másik hasonló, viszont ingyenes (!) szolgáltatás az ún. "företag rådgivning" ami nagyjából minden segítséget megad egy gyors cégalapításhoz, egészen részletekbe menően. Érdemes felkészülten érkezni ide is mert ugyan ingyenes a szolgáltatás, de kínos csendbe is torkolhat a dolog. Ehhez csak rá kell keresni a már említett 2 szóra vagy pl a "starta eget"-re a kedvenc web-keresőtökben és könnyen találni ilyen tanácsadással foglalkozó céget. Nyilván minden megtalálható a weben is, de rengeteg időt lehet megspórolni ezzel és akár különféle kedvezményekről/támogatásokról is infot kaphattok.
Természetesen ettől függetlenül válaszolni fog(unk) az emailben beérkező kérdésekre, de néha jobb ha szakembert kérdez az ember :) Ha lesz rá igény, megírom jövőre egy AB (aktie bolaget - részvénytársaság) alapításakor szerzett tapasztalatokat is.
2011. október 27., csütörtök
Endorfin?
Az örebroi rendőrség fülest kapott, hogy az egyik környékbeli, erdei kocogó pályán illetve bent az erdőben cannabist termesztenek. Szóval a többiek tudják hova verték le a cölöpöket.
A riportban elhangzik, hogy 2001-ben 1300 droggal kapcsolatos bűncselekményt jelentetek be, 2010-ben pedig 4000-t. A magyarázat, hogy a rendőrség jobban dolgozik. Hú, de ismerős ez a szöveg valahonnan.
Mindentől függetlenül mindenki elismeri, hogy növekszik a drogozás a megyében.
A leggyakrabban használt drogok: hasis, cannabis, amfetamin, a heroin is egyre gyakoribb, subutex és újabb drogok amiket az internetről lehet rendelni. Az illetékes hivatalok lépéshátrányban vannak, de azért igyekeznek hogy drognak nyilvánítsák amit annak kell, pl nemrégen a kryptont soroltak ebbe az osztályba.
2011. október 17., hétfő
Állások Svédországban
http://www.orebroll.se/sv/Om-landstinget/Detta-ar-landstinget/Universitetssjukhuset-Orebro2/
Ebben az Örebro megyei kisvárosban már több magyar orvos is dolgozik. Van itt radiológus, aneszteziológus, szemész, fül-orr-gégész és ortopéd szakorvos.
Sok segítséget kaphat a magyar kollegáktól aki ide jön dolgozni.
A cv-ket ide lehet küldeni:
Radiológia
Eva Ward
verksamhetchef
Telefon :0046 581 85042
Lindesbergs lasarett Røntgen avdelning
711 82 Lindesberg
Vagy felvehetitek a kapcsolatot Dr. Túri Erikával.
Tel: 004658185245
Aneszteziológia:
louis.fernandez@orebroll.se
Tel:0581-85091
Email címek a szerkesztőségben.
2011. október 16., vasárnap
Megint a D-vitaminról
„D-vitaminbrist vanligt bland patienter i psykiatrisk öppenvård”
(A D-vitaminhiány gyakori a pszichiátriai ambulanciák betegei között)
A cikk a 2010-ben megjelent a Journal of Steroid Biochemistry and Molekular Biology- ban.
Nem fordítom le az egész cikket. Az első rész általában szól a D-vitaminról és a D-vitamin hiányról. Erről rengeteg cikket lehet „kiguglizni” mostanság.
A lényeg, hogy az Uppsala Akedemiska Sjukhus Időskori Pszichiátriai Ambulanciáján elkezdték rutinszerűen ellenőrizni a D-vitamin (25-OHD) és a PTH szinteket azoknál a betegeknél, akiktől különben is vettek volna vért.
Jelenleg komoly kutatások folynak az agy és a D-vitamin kapcsolata témában. Már ismert, hogy a D -vitaminnak a magzati korban igen nagy jelentősége van az agy normális fejlődésében. Hatással van a génekre. Szükség van D-vitaminra a dopamin, noradrenalin és az acetylkolin szintezéshez. Erősíti az agy legfontosabb antioxidativ rendszerét, a glutationt és ez által neuroprotektív hatása van. Sok adat támasztja alá hogy a magzati életben fennálló D -vitaminhiány és a schizophrenia és autizmus között kapcsolat van. Felmerült még a depresszióval, főleg az évszakokkal összefüggő depressziók és az időskori depressziókkal való kapcsolat is. Ugyanez a gyanú fennáll a krónikus D-vitamin hiány és bizonyos neurodegeneratív betegségek, mint a Parkinson kór és az Alzheimers kór kóroki kapcsolatára.
A vizsgálatról:
18 hónap alatt 117 beteget vizsgáltak meg 18 és 75 év között. Ebből 64 nő, 53 férfi.
A betegek 56 %-nak volt a D-vitamin szintje 50 alatt. Ez egyértelműen rosszabb eredmény, mint amit korábban gondoltak.
A legrosszabb értékeket a fiatal, férfi betegeknél és közel keletről és a Földközi tenger térségéből bevándorlóknál találták.
Nem találtak viszont nagy különbségeket az évszakok között. Ez arra enged következtetni, hogy az életmódnak, a kevés szabadlevegőn tartózkodásnak van szerepe a D-vitaminhiány kialakulásában.
A legalacsonyabb szinteket a schizophren betegeknél és a felnőttkori autisztikus betegeknél találták. Nemcsak a magzati korban elszenvedett D-vitaminhiány, de a felnőttkori hiány is rontja a pszichiátriai betegségeket. Ezt az elméletet támasztják alá azoknak a psychotikus betegnek az esetei, akik látványosan javultak a D- vitamin kezelés hatására.
A depressziós betegek (bipolár és unipolár) D-vitamin hiánya közepes volt.
A PTH emelkedés is gyakori, különösen a hosszabb ideje fennálló D-vitamin hiánynál és az idősebb betegeknél. A hypercalcaemia hiánya arra utal, hogy ez az emelkedés sekunder. 19 %-nak kifejezetten emelkedett volt PTH-ja, ezen felül 40 %-nak enyhébben.
Következtetés:
A study azt mutatja, hogy Svédországban a pszichiatriai rendelők betegei között meglepően alacsony D-vitamin szinteket találtak. A D-vitamin hiány jelentősen nagyobb volt, mint az egészséges idős emberek között.
Ugyanezt találták egy norvég vizsgálat során is.
Függetlenül attól hogy a D-vitaminhiány milyen hatással van a CNS-re, ez a study magyarázatot ad a pszichiátriai betegségekhez kapcsolódó szomatikus betegségek egy részére. A pszichiátriai betegek körében pl. igen magas a csontritkulás és az evvel kapcsolatos csontrések előfordulása. Ennek hátterében részben bizonyos gyógyszerek (prolaktinszintet emelő antipszichotikumok és az SSRI típusú antidepresszánsok) is állnak. Erre való tekintettel is nagyon fontos lenne a D-vitaminhiány felismerése és kezelése a betegeink között. Az csak hasznos lehet, ha D-vitamin pótlással esetleg javítunk a pszichiátriai betegségen és csökkentjük a rizikóját a cardiovasculáris metabolikus syndroma kialakulásának.
Jó magam is kb. 1 éve rutinszerűen nézem a D-vitamin és PTH szinteket. (meg is kaptam a beosztásom a megugrott labor költségek miatt).Nekem is van 100 közeli vizsgálatom.
Nem vagyok egy tudományos mókus (összesen egy poszter fémjelzi tudományos munkásságomat, azt is főnöki kényszer hatása alatt követtem el), így nem is csináltam semmi tudományt ebből sem.
Simán bevettem a rutinba és nyomom a betegeknek a D-vitamint.
Kb. ugyanezeket az értékeket, arányokat látom. A betegek egy része elég jól reagál. Mindenesetre a fáradság, az alvászavar és a néhány betegemnél a krónikus fájdalmak javultak. Majd lehet, hogy mégiscsak összegyűjtöm egyszer az adataimat.
Már írtam a blogon a D-vitamin hiányról, itt megtaláljátok
2011. szeptember 19., hétfő
Botrány a göteborgi Sahlgrenska Egyetemi Klinikán
Miután egyre több pathológus kolléga és bőrgyógyász kérdőjelezte meg a diagnózist, utólag ellenőrizni kezdték az orvos által vizsgált mintákat.
Tavaszig 27 tévesen negatívnak ítélt melanomás mintát találtak, mostanra újabb 24-t. A mintákat Angliába is kiküldték ellenőrzésre, ott is 4 téves álnegativ mintát találtak.
2500 mintát kell ellenőrizni, de most kiakarják terjeszteni a korábbi mintavételekre is egészen 1999-ig visszamenőleg.
Ekkor kezdett ugyanis az orvos ott dolgozni, aki azóta már nyugdíjba ment.
Megpróbálják elérni az összes beteget, akiknek a mintáját vizsgálta, de eddig nem sikerült mindegyiket megtalálni.
Az érintetteknek 2 héten belül időpontot adnak és krízis telefonvonalat nyitottak az aggódó betegnek.
Evvel van tele a napokban a sajtó a szakmai lapoktól kezdve a bulvárig.
Rengeteg a comment, többen felvetik, hogy ez elkerülhető lett volna, ha Svédországban is lenne kötelező továbbképzés, mint más civilizált országokban.
“Postad av: gh, 13:06, 9 juni 2011
Ännu ett tragiskt fall som sannolikt kunnat undvikas om Sverige haft sk. "bord certifications" med fortbildningskrav. Dvs. som i de flesta civiliserade länder.”
A továbbképzés hiányosságairól már többször írtam. (1,2)
2011. szeptember 11., vasárnap
Áremelés!
Gyógyszerre egy svéd lakos eddig max. 1800 SEK-et fizethetett ki (12 hónap alatt), ezt követően díjmentesen kapott minden gyógyszert. A gyógyszerár-támogatásról itt írtam már. Ez a keret most 2200 SEK-re fog emelkedni.
Az éves max. vizitdíj eddig 900 SEK volt, ha ennyit már leperkált a beteg az adott évben utána ingyen járhatott a rendelőkbe. Egy szakorvosi vizitdíj 250-300 SEK, nővér, gyógytornász stb. általában 80 SEK. A tervezett új keret 1100 SEK/év. Hogy ki hol tart, persze nem papíron jegyzik, hanem elektronikus betegkártyák vannak.
Ennek a hátterében a növekvő gyógyszerkiadások és egyéb költségnövekedés áll, részben az is hogy a svéd átlagfizetés is megemelkedett. Míg 2006-ban, amikor ideköltöztünk kicsit több mint 26 000 SEK volt, most már 28 500 körül van. Csökken a különbség a női és férfi fizetések között is, már csak 600 SEK-kel keresnek többet a teremtés koronái.
2011. szeptember 6., kedd
Nagy hiányosságok az akutellátó helyeken a fertőző betegek ellátásával kapcsolatban
A Kormány felkérésére végzett vizsgálatot a sociálstyrelsen 80 kórházban és tette közzé a viszgálat eredményeit.
http://www.dagensmedicin.se/nyheter/2011/09/02/akutvard-daligt-rustad-for/index.xml
2011. szeptember 1., csütörtök
Bumeráng
Visszadobtak egy általam írt Läkarutlåtande-t (kórrajzkivonat amit a rokkantnyugdíj kérelem mellé kell csatolni.) Mivel állandóan kötözködnek a megfogalmazás miatt - tekintve, hogy nem szakmabeliek ülnek ebben a műintézetben és hoznak ezügyben döntést- csak olyan kész kifejezéseket és mondatokat tudnak értelmezni ami benne van a „szakmai” protokolljukban.
Elkerülendő a félreértéseket, mostanában azt a taktikát alkalmazom, hogy a saját(!) weboldalukon található, orvosoknak szóló, a kritériumokat leíró ismertetésből idézek szóról szóra.
Eddig műkődött.
Most viszont visszaküldték, hogy írnám le pontosabban hogy a beteget most véglegesen rokkantnak ítéltem-e meg vagy sem, mert nem egyértelmű.
Hát már a saját kritériumaikat sem értik, akkor ott nagy baj van. Most megpróbálom tőmondatokban a szájukba rágni.
2011. augusztus 26., péntek
Hát én erre mit válaszoljak?
Én kaptam azt a megtisztelő feladatot, hogy egy beutalóra írjak választ, ha már neurológus is vagyok, nem csak pszichiáter. Nekem témába vág - döntött a team. Hát mit mondjak, tényleg.
Svédországban ugyanis az a szokás, hogy minden beutalót megválaszolunk és a kollegának visszaküldjük. Beteg nem kap papírt és nem is ő rohangál vele. Az is igaz legtöbbször fogalma sincs semmiről.
Az ESET:
Beteg elvágódik és epilepsiás nagyrohama zajlik. Mentő, akutellátó, vizsgálat.
Keresik az okot, de nem találják.
Készül egy akut CT, amin leírnak egy nagy extracraniális haematomát. Azért konzultálnak neurológussal is. Második megnézésre már találnak egy kis subarachnoidális vérzést is. Gyors telefonkonzultáció idegsebésszel, aki úgy ítéli meg; nincs szükség műtétre és plusz 1 nap observációt javasol. EEG neg. EKG: sinus ritmus, ischemiára utaló jel nincs.
Anamnézis: pszcihiátrián kezelt beteg, LYRICA-t és Venlafaxint szed. Nem mellesleg hosszabb ideig használt drogokat. (benzo, ópiát és amfetamin) Többször obszerválták már belgyógyászaton syncope miatt is, de soha nem derült ki semmi.
Ezek után nem találják organikus okát az epilepsiás rohamnak. Mi következik ebből logikusan? Gyógyszermellékhatás!?
Beutaló a Pszichiátriának gyorsan a következő szöveggel :
” a beteg két olyan gyógyszert is szed, ami CSÖKKENTI a görcsküszöböt, feltehetően ez állhat az epilepsiás roham hátterében.”
Javasolják, hogy tegyünk belátásunk szerint, de legjobb lenne antiepileptikumot beállítani ezek helyett a betegnek, pl carbamazepint.
Gyógyszertan te drága- de nehéz is téged megtanulni !
Na ezért kérdezem, hogy hát én erre mit válaszoljak hogy finom legyek és nőies?
2011. augusztus 24., szerda
Az orvoshiány egyre csak növekszik
Ősszel a megyében 18 bérorvost (fregoli, beugrós, külsős) kell felvenniük. Ez azt jelenti, hogy minden harmadik rendelőben bérorvos (hyrläkare) fog dolgozni.
Mivel a bérorvosok általában jönnek-mennek hiányzik a kontinuitás az ellátásból, az alapellátó orvosok nem ismerik személyesen a betegeket, háziorvoslásról nincs is értelme beszélni.
A körorvosok átlagéletkora növekszik, közelednek a nyugdíjhoz, utánpótlás pedig alig van. (ismerős?)
A cikk (NA, aug. 21.) szerint egy bérorvos 30%-kal többe kerül, így a költségek is folyamatosan növekszenek.
Halkan jegyzem meg, hogy szerintem nem 30%-al drágábbak, hanem sokkal többel. Jelenleg magam is bérorvosként dolgozom és a fizetésen nem csak ennyivel több, mint alkalmazott (anställd) koromban. Erre rájön még a teljes költségtérítés (útiköltség, ha kell hotel stb.) és a közvetítő cég haszna.
Megboldogult CHÖL (vezető főorvos) koromban havonta kaptuk a pontos gazdasági kimutatásokat.
Akkor a pszichiátrián 2 bérorvos 5 alkalmazott bérét vitte el. Ezt kellene otthon is csinálni, mindjárt feljebb mennének a fizetések.
Na de térjünk vissza Örebro megyére! Jelenleg a 110 alkalmazott általános orvos átlagbére 65000 SEK. (A svéd átlag fizetés kb. 30000 SEK, a nőké - itt az egyenjogúság hazájában - kb. 10%-al alacsonyabb, mint a férfiaké, igaz a különbség csökkenő tendenciát mutat.)
A kormány most 30 millió SEK pluszt invesztált az alapellátásba, amit főleg a orvosok béremelésére fordítanak. Mivel a kisebb helyekre nehezebb orvost kapni, ezért a vidéki orvosok fizetése 7000 SEK-kel lesz több, mint a városban dolgozóké.
Svéd béreket itt bogarászhatsz:
www.lonestatistik.se
2011. június 27., hétfő
Élve született abortumok
"Det känns fruktansvärt att låta fullt friska foster ligga och dö framför våra ögon”A fenti cikk a Dagens Medicin-ben jelent meg a múlt hónapban.
2011-05-18 I Sverige dödas inte fostret före aborter. Därför händer det att det fortfarande lever när det kommer ut. Det andas och rör på sig. Nu slår personal som mår dåligt av detta larm till Socialstyrelsen."
A fordítása a következő:
“Szörnyű érzés hagyni meghalni a szemünk előtt a teljesen egészséges magzatokat"
Svédországban a magzatot nem ölik meg az abortusz előtt. Ezért történhet meg hogy még élnek, mozognak és lélegeznek amikor megszületnek.
Most a személyzet, akiket ez nagyon megvisel, jelezte ezt a Socialstyrelsennek."
2011. június 24., péntek
Mit csinálok mostanában blogolás helyett?
Esténként meg kocogok. Eleinte az alagsorban a futópadon nyúvasztottam magam, de most már kimerészkedtem a szabadba . Este 10 körül mire kijutok már elég kicsi a népsűrűség (magunk között szólva mifelénk máskor is).
Ja és néha alszom is. Azért majd megpróbálok belendülni megint. Még egy hét és szabi, megyek haza Szegedre.
2011. június 9., csütörtök
Ügyeim a betegbiztosítókkal itt és ott
Tudtam én azt mindig, hogy EU-n belül nem lehet az embernek két tagállamban is teljeskörű egészségügyi biztosítása. Vagy itt, vagy ott.
Amikor mi kiköltöztünk és dolgozni kezdtem, akkor azonnal kaptam svéd személyi számot, szem. igazolványt, tehát hivatalosan is svéd lakos lettem. Ez egyben azt is jelenti, hogy én és a családtagjaim teljeskörű biztosítást kaptunk.
Arra is rájöttem gyorsan, hogy az otthoni biztosításra nagyon is szükségem van. Aki olvassa a blogomat, az tudja miért, most ezt nem ragoznám.
Szégyen, nem szégyen csaltam. Havonta szépen befizettem a TB járulékot bízván benne, úgysincs megfelelő apparátusa a TB-nek hogy ellenőrizgessék a párhuzamokat. Gondoltam, amíg a pénz havonta megy nekik, addig érvényes a TAJ kártyám. Nem is tévedtem; működött a dolog. Gondolom evvel azért nem vagyok egyedül.
Amikor viszont itt beadtam egy otthon kiállított számlát utólagos kifizetésre és azt a FK otthon Magyarországon leellenőrizte, akkor rögtön kiderült a turpisság. A TB-nek leesett a húszfillér, hogy én a svédeknél vagyok teljeskörű biztosított. Kvázi magamat adtam fel, jó mi? Az az igazság, hogy erre nem gondoltam. Kaptam is a TB-től egy szép kis levelet amiben megfenyegettek, hogy amennyiben a külföldre költözésemet követően 15 napon belül nem jelentem le a megadott formanyomtatványon, hogy máshol lettem bejelentve, akkor 100 ezer FT büntit verhetnek rám. Hát meg is ijedtem nagyon és gyorsan 5 év után bejelentettem a távozásomat. Büntit nem kaptam, TAJ ugrott.
- Posted using BlogPress from my iPad
2011. május 23., hétfő
EMDR tréning Pesten
Kedves Kollégák!
2011. november 18-20-ig EMDR tréning lesz Magyarországon, Budapesten.
Az EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) szemmozgásokkal való deszenzitizálás és újrafeldolgozás a traumák terápiájában széles körben kutatott pszichoterápiás eljárás, emellett fóbiák és pánik terápiájában is használatos.
Az APA (American Psychiatric Association) és az ISTSS (International Society for Traumatic Stress Studies) a pszichotrauma feldolgozására hatékony terápiaként javasolja.
A tréninget amerikai pszichológus Roger Solomon PhD tartja, a gyakorlati foglalkozásokat szintén Roger Solomon tartja két kollégája (facilitátorok) segítségével.
A tréning 30 fős csoport létszámmal kerül megrendezésre. A csoportot a regisztrációs lapok beérkezésének sorrendjében töltjük fel.
A helyszínt a későbbiekben pontosítjuk. A tréning angol nyelvű.
Bővebben az angol nyelvű ismertetőben olvashatnak a tréningről és a trénerről is.
Amennyiben a tréninggel kapcsolatosan kérdésük van, az alábbi email címen kérhetnek információt.
Üdvözlettel:
Dr. Kaczvinszky Emilia
Gyermek- és Ifjúságpszichiáter főorvos
2011. május 17., kedd
Válaszolt a nagyember…
Udvariasan megköszönte, hogy hozzáfordultam és elnézést kért a késedelmes válaszért. Utána kellett járjon pontosan a kérdésnek, mert mostanában nem evvel foglalkozik.
Na azért ez errefelé kicsit másképp megy mint otthon, ahol tesznek a fejedre az illetékesek és eszük ágában sincs időben válaszolni.
Az előző posztban írtam a Försäkringkassan-nal való vitámról a Magyarországon történt ellátás utólagos kifizetését illetően. Olvassátok el, hogy megértsétek a választ.
A nagy ember nagyjából ezt válaszolta :
A külföldi gyógykezelések szabályozása nagyon bonyolult és nehezen áttekinthető.
Ami az említett cikkben áll, az a „tervezett” külföldi kezelésekre vonatkozik, vagyis amikor a beteg kifejezetten ezért utazik egy másik EU országba. Erre a szituációra létezik egy EU Bírósági ítélkezési gyakorlat, amely azt mondja ki, hogy a beteg jogosult a kezelési költségek utólagos megtérítésére, függetlenül attól, hogy az egészségügyi ellátó állami vagy privát - feltéve hogy ugyanezt az ellátást a saját országában is megkaphatná. Ez az ítélkezési gyakorlat éppen most lett kodifikálva egy új EU dierktivában, amit március 9-én fogadtak el (mellékelte a dokumentumot is; angol verzió, svéd verzió).
A tervezett ellátás azonban nem ugyanaz, mint a „szükséges ellátás” amire akut esetben kerül sor, ha a valaki éppen egy másik EU országban tartozkodik valamilyen más okból (pl. turistaként). Ilyen szükséges ellátás esetére nincs meg ugyanaz EU Bírósági ítélkezési gyakorlat, mint a tervezett ellátásra. Erre az esetre a 883/2004-s
Jogosan kérdezheti, az ember miért van ez a különbség e két ellátási forma között, de mint az elején is mondta a szabályozás nagyon bonyolult és ez valahogy következménye a régebbi törvény (883/2004) és EU Bíróság ítélkezési gyakorlatának. Ez az ítélkezési gyakorlat csak bizonyos esetekre vonatkozik, amit azután értelmezni kell. Nemrégen jött szintén egy új határozat az EU Bíróságtól, ami világossá teszi, hogy egy másik EU országban privát ellátásban történt szükséges/akut ellátásokat nem szükséges megtéríteni.
Az én ügyemmel kapcsolatban azt írja, hogy az általam mellékelt levélből a FK-tól az áll, hogy az ellátásomat szükséges ellátásnak ítélték, de én nem írtam arról semmit, hogy az volt-e vagy tervezett. Ha ez rész nem felel meg a valóságnak, akkor ismételt elbírálást kell kérnem és csatolnom kell az ezt alátámasztó dokumentumokat.
Ide másolom a teljes e-mailt, mert ez fontos lehet a Svédországban élő magyaroknak.
( A jogban járta olvasok segitségét megköszönöm, ha kijavítják a nem megfelelő kifejezéseket.)
„Hej,
tack för ditt email. Ursäkta det sena svaret, men jag var tvungen att kontrollera några detaljer eftersom jag inte längre är lika nära involverad i dessa frågor.
När det gäller ersättning för gränsöverskridande sjukvård så är situationen idag både rätt komplicerad och svåröverskådlig. Det som artikeln i "Sjukhusläkaren" gällde var så kallad "planerad vård", dvs. att en patient åker till ett annat EU-land i syftet att söka vård. För denna situation finns rättspraxis från EU-domstolen som säger att man har rätt till ersättning för sådan vård - oavsett om vårdgivaren är offentlig eller privat - förutsatt att man hade haft rätt till motsvarande behandling i sitt hemland. Denna rättspraxis har precis "kodifierats" i ett nytt EU-direktiv som antogs den 9 mars. (Bifogar texten nedan)
Planerad vård ska skiljas från "nödvändig vård", dvs. vård som man måste få av akuta skäl när man befinner sig i ett annat EU-land av andra skäl (t.ex. som turist). För nödvändig vård finns inte motsvarande rättspraxis från EU-domstolen, utan här finns egentligen bara den förordning (lag) som heter 883/2004 som säger att EU-medborgare som är försäkrade i sitt hemland har rätt till nödvändig vård i andra EU-länder inom ramen för landets socialförsäkringssystem (dvs. hos vårdgivare som är offentliga eller anslutna till landets socialförsäkringssystem). Man kan fråga sig varför man skiljer på vård och vård på detta sätt, men dagens regelverk är som sagt komplicerat och ett resultat av både tidigare lagstiftning (förordning 883/2004) och rättspraxis från EU-domstolen (och rättspraxis blir ju sällan heltäckande utan rör ofta enskilda fall som sedan måste tolkas). (Nyligen kom också en ny dom från EU-domstolen som tydliggör att EU:s medlemsstater inte måste ersätta nödvändig vård som ges utanför det offentliga vårdssystemet i ett annat EU-land, dvs. privat vård.)
Av beslutet från Försäkringskassan framgår att de har bedömt ditt ärende efter reglerna om nödvändig vård. Det framgår inte av itt mail om det faktisk var fråga om akut/nödvändig vård, eller om du rest till Ungern i syfte att få vård (planerad vård). Om det blivit något fel på denna punkt så bör du förstås be om en ny prövning av Försäkringskassan och skicka dem kompletterande eller justerad information.
vänliga hälsningar
Thomas Allvin
Counsellor for Public Health Affairs
Permanent Representation of Sweden to the European Union
Square de Meeûs 30, B-1000 Brussels
Tel: +32 (0)2 289 57 19
Mobile: +32 (0)4 75 75 75 31
Email: thomas.allvin@foreign.ministry.se
Az otthoni kezelésem tervezett voltát, így utólag nehéz lenne igazolnom. Nem nagy összegről van szó, inkább próbának szántam.
A következő lépésem az lesz, hogy megkérdezem a FK-t, hogy mi kell ahhoz, hogy tervezettnek fogadjanak el egy kivizsgálást és kezelést. Merthogy én továbbra is otthon tervezem intézni a szükséges szűréseket, kivizsgálásokat, ha kell kezeléseket. A gyerekeimet is rendszeresen elviszem a gyerekgyógyászunkhoz egy ránézésre, a soron következő védőoltásra amikor otthon vagyunk.
Feltéve, ha marad még otthon kolléga. Lehet, hogy inkább itt kellene megszervezni egy „magyar orvosok egymásért szervezetet”.
2011. május 13., péntek
Meghalt a rögzített beteg a pszichiátrián
A beteg mániás volt és már egy hete nem aludt. Az orvosok tisztában voltak a rizikó faktorokkal, de úgy ítélték meg, ha nem rögzítik és nem korlátozzák a mozgásában akkor az nagyobb veszélyt jelent számára. Olyan infók is vannak, hogy a beteget felügyelet nélkül hagyták, de ezt az illetékesek cáfolják.
Azt állítják végig ült valaki az ágya mellett a szabályoknak megfelően, aki meg is kezdte az újraélesztést és riasztotta az aneszteseket.
Ennyi a hír, részleteket nem tudok, de véleményem van.
A rögzítés szabályai Svédországban nagyon pontosan vannak szabályozva, írtam is róla a blogom elején. Nagyon jónak tűnik, be is tartják, mégis azt mondom; nem jól mennek itt a dolgok.
Ha betartod az előírásokat és jól meg tudod indokolni és még rendesen le is dokumentálod, akkor akár hosszú órákra is rögzítheted a beteget.
Igaz, etikusan csinálják, sosem a többi beteg mellett hanem egy külön helységben - eddig jó. Az is igaz, hogy ott ül mellette állandóan valaki, általában skötare (egészségügyi végzettség nélküli pszichiátriai ápoló) aki újságot olvas vagy bóbiskol a fotelban - még ez is jobb mint otthon.
Megfelelő széles, jó minőségű szíjak is vannak (nem fürdőköpenyöv vagy géz).
A baj ott van, hogy inkább döntenek rögzítés mellett minthogy megfelelő gyógyszert adnának megfelelő adagban és módon.
Mi (magyar pszichiáterek) itt Örebro megyében kivertük a biztosítékot, amikor ügyeletben intravénásan adtunk gyógyszert a nagyon nyugtalan betegeknek. Itt ugyanis csak intramusculárisan adnak be bármit is, azt is csak mini adagban. Inkább kikötik egész éjszakára, mondván fekve majd megnyugszik.
Egy kolleganőm ilyen akciója után az egész ház attól zengett, hogy a magyarok vénásan adnak be gyógyszert. A következő szokásos megyei pszichiáter megbeszélésen ez volt a téma. Hogy ők miért nem? A válasz a szokásos: Mi itt így szoktuk - punkt slut. Nekem a nővérek még azt is megtagadták, hogy felszívják a rendelt vénás gyógyszert. Hiába írtam másnap “avvikelserapportot” az esetről, nem történt semmi
Egy nyugtalan, pszichotikus, mániás beteg, leszíjazva, megfelelő sedáció nélkül- csoda ha infarktust kap?
Ez állandó probléma és konfliktusforrás volt amíg ügyeltem. (Most bérorvosként a jelenlegi helyemen nincs ügyelet, de valahogy nem is hiányzik.)
Mégegyszer hangsúlyozom a fenti esetről nem tudok részleteket, de úgy általában nagyon rosszak a tapasztalataim ezügyben. Talán ezért nem is vagyok meglepődve.
2011. május 3., kedd
Fizet vagy nem fizet?
”Svenska patienter kan åka vart de vill inom EU och få vård antingen av landets offentliga sjukvård eller av en privat vårdgivare och få den ersatt av Försäkringskassan under förutsättning att patienten är berättigad till motsvarande vård i sitt eget hemlandsting.”(gyakoroljátok kicsit a fordító programok használatát!)
2011. április 10., vasárnap
Krypton - már nem sokáig
2011. március 18., péntek
Pillangó effektus
Márpedig csak akkor marad a járat, ha az állami támogatást kap, de úgy tűnik ez most háttérbe szorult.
Az intézet egyetlen orvosa ugyanis nyugdíjba megy nemsokára. 3 éve keresnek már megfelelő szaktudással rendelkező orvost ide, de ezidáig nem találtak. Most van egy komoly érdeklődő rehab és pszichiátria szakvizsgával, aki Uppsalában lakik és heti 2 napra evvel a repülőjárattal ingázna oda. Vonatozni - érthető okból - ilyen messzire nem akar.
Ha viszont nem lesz orvos akkor bezárhatják a 28 alkalmazottal működő rehab centrumot.
Évente 200 beteget rehabilitálnak itt (koponya- és gerincsérülés, stroke, SM, krónikus fájdalom syndroma, egyéb bénulások).
Elég jó kis intézetnek néz ki tényleg kár lenne érte.
Szerintem otthonról lehet, hogy lenne érdeklődő, aki ott lakni is hajlandó lenne.
2011. március 14., hétfő
Ön választ - ugrik a jogsi vagy zárat kap
A lényege, hogy az autóba beszerelnek egy alkoholszondát, ami a gyújtáshoz kapcsolódik. Ha a vezető kilégzett levegőjében alkohol van, akkor az autó nem indul.
Két területen alkalmazzák.
Bizonyos cégek kötelezővé teszik a használatát pl. a tömegközlekedésben, evvel javítva a biztonságot és a minőséget. Svédország egyes önkormányzatai már 2007-ben beszerelték minden iskolabuszba.
Felmerült, hogy a mentő és tűzoltó autókat is el kellene látni alkoholzárral, de aztán ezt leszavazták, mivel egy nem induló mentő emberéletbe kerülhet.
A másik terület - ahol én is találkozom vele elég gyakran - az ittas vezetés miatt elvett jogsik esete.
Bizonyos esetekben, szigorú feltételek megléte esetén megengedik a delikvensnek, hogy kaphat átmeneti vezetői engedélyt, ha beszereltet a kocsijába ilyen alkoholzárat.
Két évig kell ezt használnia és közben rendszeresen kell orvosi vizsgálatra járnia. Évente min. 4 x vérvétel (májfunciók és spec. vizsgálatok, amik több hétig kimutatják az alkoholfogyasztást.)
Ha a vizsgálatok azt mutatják hogy az illető továbbra is iszogat, akkor kizárják a programból.
A teljes költséget az érintettnek kell állnia (kb. 50000 SEK) ami a következőkből tevődik össze:
- Transporstyrelsen kérvény díja
- orvosi vizsgálatok, vérvételek teljes költsége
- az alkoholzár bérleti díja
- két év után egy új teljesértékű jogsi kiállításának dija.
2011. március 1., kedd
Jön, jön, jön...
Vagyis menetrendszerint érkezik Marcsi barátnőm (ha a Wizzair is úgy akarja) teljes hadifelszereléssel.
Tavaszi megszépülési lehetőség dumapartyval.
Március 11-15.
(Dobj egy mailt, ha érdekel!)
2011. február 28., hétfő
Ma megint gonosz vagyok
2011. február 25., péntek
Szabotázs a Danderyds kórházban
A szakértők szerint a sérülések jellege alapján teljesen biztos, hogy azokat kívűlről ejtik a csomagokon, valószínűleg pengével. Teljesen kizártnak tartják, hogy véletlen sérülések legyenek.
Hogy megelőzzék a további szabotázs akciókat bekamerázták az összes helységet ahol mossák, csomagolják, fertőtlenitik a műtéti eszközöket és a szállitásnál mindig 2 embernek kell jelen lennie.
A dolgozók szerint az a legrosszabb, hogy már senki senkiben nem bízik, gyanúsítgatják egymást.
A többi érintett kórházban (Södra Älvborgs sjukhus, Borås, Södersjukhuset Stockholm, Akademiska sjukhuset i Uppsala) a biztonsági intézkedések bevezetése után nem volt ilyen eset, nem így a Danderyds-ben .
Azt még érteném, hogy van egy elmebeteg akinek ez a heppje, de hogy szerte az országban szórakozzanak ilyesmivel és hogy ne bírják elkapni...érthetetlen.
2011. február 23., szerda
Új betegség ütötte fel a fejét a Svédorszgában
Valahogy úgy lehetne fordítani hogy: Társadalombiztosító által kiváltott depresszió.
Sokszor írtam már róla, hogy milyen állapotokat találtunk 2006-ban, amikor elkezdtünk itt dolgozni. Enyhe depresszió diagnózissal 5-6 éve tp-n levő betegek stb. Tudomásom szerint a leghosszabb folyamatos regisztrált TP 17 év volt Svédországban.
Azóta új szelek fújnak, sorban dobják vissza a tp-s papirjainkat, a RONYI meg szinte lehetetlenné vált. A hosszú tp-es betegek kaptak másfél évet arra hogy összekapják magukat és résztvegyenek az államilag finanszírozott rehabilitációs programban amit a FK (TB) és az Arbetsförmedlingen (Munkaközvetítő) karöltve csinál. Eredmény kb. semmi. Részben mert a betegbek továbbra is „orkar inte” (nem bírom), másrészt akik végig csinálták a 3 hónapos programot, azoknak is csak 20 %-nak tudott a Munkaközvetítő állást találni.
A mai napi téma a rádióban, hogy az egyik egyház felemelte a szavát, annak érdekében, hogy változtassák meg a szerintük túl szigorú szabályokat.
Csak tavaly 42 000 ember lett „ utförsäkrad”, ami azt jelenti, hogy a továbbiakban semmire nem jogosult a TB-nél, se TP, sem RONYI. Na meg persze munka sem. 60%-uk nő, akiknek elég nagy része gyeremekét egyedül nevelő anya. Nem mindenki jogosult szociális segélyre sem, ennek is megszigorodtak a feltételei.
Megugrott az egyházaknál segélyt kérők száma, de ez csak keveseknek jelent átmeneti segítséget.
Közben átfogó tudományos felmérések, kutatások készülnek a „barnfattigdom” (szegénysorban éló gyerekek) témában. Keresik az okát, mi a drasztikus emelkedés oka.
Hát ezek mennek itt most errefelé. A mi munkaidőnk min. 50% megy el arra, hogy próbálunk elég jó igazolásokat írni a betegeknek. Ha meg a TB nem fogadja el, akkor azt mondják pofátlanul a betegnek, hogy az orvos nem írta meg eléggé a frankót. Na persze nehéz jó papirt írni az egészségügyi végzettség nélküli hivatalnokoknak. A szakembereket már kiluxálták a döntéshozók közül, itt is politikai irányelvek szerint megy minden.
Én magam is eléggé ambivalens vagyok. Egyrészt sikítófrászt kapok, ha azt hallom, hogy ”orkar inte”, másrészt dührohamot , amikor áttétes rákos betegeket visszazavarnak dolgozni.
Azért valahol tényleg itt volt az ideje a rendrakásnak. Csak talán nem így, vagy nem tudom. Mindenesetre helyzet van.
2011. február 21., hétfő
Julmarknad - Tallin
Még december közepén egy péntek délután felcihelődtünk és irány Stockholm, hogy ott felszálljunk a Siljaline Tallinba tartó hajójára.
Sokan járnak át innen oda egy kis karácsonyi vásározásra. Azt beszélik, hogy Tallin nagyon szép és minden nagyon olcsó. Mi tulajdonképpen inkább a város és a karácsonyi feeling miatt mentünk, de azért szétnéztünk az üzletekben is. Jelentem pont annyiba kerül minden, mint Svédországban. A svédeket persze ez nem zavarta, hatalmas nagy csomagokkal megpakolva tértek vissza a hajóra. Pont úgy viselkedtek, mint mi magyarok annak idején Triestben, Tarvisióban. Hú, de régen volt már az is!
Szombat reggel kötöttünk ki, majd nyakunkba vettük a jeges-havas várost. Én egy kicsit meg voltam illetődve, mert még sosem tettem a lábam a (volt) Szovjetunió területére. Tudom szegény észtek most felszisszennének, de nekem akkor is ezt jutott ott akkor eszembe. Mikor már kellőképpen átfagytunk és megéheztünk kerestünk és találtunk egy jó kis éttermet. Kellemes, barátságos felszolgálás és igazán ízletes étel. Az ár itt is svéd volt.
Délután elkövettük azt a hibát, hogy az ingyenes busszal elzötyögtünk a jó messzire fekvő bevásárló központba. Tömeg, büdös, mindenki tolakodott. Igazi szociálista érzésem volt. Még jó hogy útközben volt egy kis szórakozás is. Egy svéd lány visszafelé borospohárral a kezében szállt fel a buszra és ennek megfelelően tajtrészeg is volt.
A hajóút oda-vissza kellemesen telt. A vacsoránál, reggelinél a bőség zavarával küszködtünk, azt sem tudtuk mit szedjünk a tányérunkra, olyan incsiklandozó falatok sorakoztak a tálalón. A bulizással sem gondunk, abból is volt választási lehetőség rendesen. Barnuskámmal még táncoltam is, megtanítottam rockizni.
Visszafelé úton a hajón a 8. emeleten szaunáztunk, majd a jacuzziban lazáztunk ahonnan a tengerre nyílt a kilátás, csak sajnos vaksötét volt. Érdekes érzés volt egy erősen imbolygó hajón szaunázni, azt sem tudtuk, hogy éppen mitő szédülünk. Vasárnap délelőtt újra autóban ültünk és csúszkáltunk haza a szakadó hóesésben.
Szóval Tallinba hajózni jó, csak ajánlani tudom. Ilyenkor az év elején ráadásul hihetetlenül olcsó utakat is ki lehet fogni.
Itt tudtok keresgetni: http://www.tallinksilja.com/sv/
Made with Slideshow Embed Tool
2011. február 18., péntek
Amikor a politikusok jobban tudják
Nagy a nyomás, ápolási idő rövidítése ügyében is. Szép szavak arról, hogy a hangsúly a járóbeteg ellátáson van és hogy a beteg otthonába visszük az ellátást. (ha-ha még arra sincs kapaciáts, hogy a rendelőben ellássák öket. A várólisták csak kb. 4 hónaposak.)
Ma egész nap avval foglalkozott a rádió, hogy nincs hely gyermekpszichiátriai osztályokon.
A 90-s évek óta Svédországban háromszorosára emelkedett a súlyos pszichés betegségben, leginkább depresszióban szenvedő gimnazista korú fiatalok száma, ehhez képest a gyermekpszichiátriai ágyak számát egy harmadával csökkenték. Logikus nem?
Pár éve komoly pénzeket nyomtak pedig a gyerekpszichiátriai ellátásba, de valahogy csak oda nem jutott ahova kell. Most keresgetik, hova is lett ez a pénz, miért nem talált célba.
2010-ben Svédországban 157 gyermek és ifjúság pszichiátriai fekvőbeteg ágy volt.
A politikus által kiadott irányvonal még mindig a csökkentés.
Na ezek sincsenek jobban topon mint otthon!
2011. február 16., szerda
Evergo nem blogol többé
Péntek este skypeon jött a megdöbbentő hír, csak egy mondat: Zsolt ma délelőtt meghalt.
Az első reakciónk a kételkedés, nem ez nem lehet igaz. Aztán lassan felfogtuk és a fájdalom betöltött mindent.
Nemrég beszéltem vele, készült nagyon a szabadságra, fáradt volt. Már fentem a fogam a tőle megszokott humoros, színes útibeszámolóra. Jó kis blogot vezetett, de az utóbbi időben egyre ritkábban írt, pedig milyen sokan vártuk a posztjait.
Nemrégen ezt írta:
„Ma persze süt a nap már korán reggel. Ami jó, csak tegnap ilyenkor mérnem tudott sütni? Tegnap du fél négykor épp egy Asperger és ADHD beteg kellös közepén betöltöttem a 39-et. Èszre sem vettem. Jelentem semmi kükönbség nincsen. Ami sz.r volt az most is az, ami jó volt, az most sem rosszabb. Csak az idö telik nap nap után, hétre hét, hónapra hónap és mi nem tudjuk mit veszítünk vagy nyerünk - majd csak a végén. Kicsit filozófikus hangulatban köszöntöm kedves törzsolvasóimat. Na akkor kezdjünk neki a következö évnek. A mai elsö beteg meg is jött. Ùgyhogy az írásnak most vége is. Hamarosan folytatom.”Vajon maradt-e ideje a végén, hogy megtudja mit nyert és mit veszített?
Pont olyan gyorsan ment el két beteg között a munkahelyén, mint ahogy a születésnapja is elröppent azon a délutánon.
Remélem sima volt az útja - hogy szinte észre sem vette!
Nyugodj békében!
Én majd azért visszajárok a blogodra. Azt ígérted hamarosan folytatod.
2011. február 12., szombat
A polihisztorok kora lejárt?
A történet röviden:
79 éves bácsi befeküdt a göteborgi Sahlgrenska Egyetemi Kórházba a jan. 19.-ére tervezett szívműtétjére. Reggel az ágyában fekve várta, hogy letolják a műtőbe, de ehelyett jött valaki aki közölte, hogy a műtét elmarad mert odakint tükörjég van, rengeteg a lábtörött és az akutellátó teljesen leterhelt. 2 hét múlva kapott időpontot megint a tervezett szívműtétre, de másodszor sem tudták megoperálni, megint taxizhatott haza Mariestadba. Azóta csendben fullad otthon és várja, hogy hátha egyszer majd nem csúszik az út odakint.
A kórházból az illetékes sajnálkozik és elmondja, hogy igen, ez egy nagyon rossz gyakorlat, hogy az akut ellátás és a tervezett műtétek nincsenek elkülönítve. A politikusokra várnak, azoknak kellene ezt belátni és ennek megfelelően invesztálni az egészségügybe.
A cikk és benne a rádióriportok a beteggel és egy orvossal svédül itt.
Hát ez elképesztő! Véletlenül volt közöm közvetett módon Szegeden a szívsebészeti osztályhoz. Egyetemi éveim alatt a legjobb barátnőm dolgozott ott és elég sokat lógtam bent nála. Aztán a sors úgy hozta, hogy életem párja mielőtt berobbant az informatikába tett egy kis kitérőt az egészségügyben is és éppen a szívsebészeten dolgozott kardiotechnikusként. (még hogy lejár a polihisztorok kora - a szerk.) Volt lehetőségem belelátni az életükbe. Hogy a szívsebészeten dolgozó sebészek törött lábakat operáltak volna, vagy hogy a szívseb műtőt traumatológiai műtétekre használták volna, ilyenre aztán nem emlékszem. Ez teljességgel ki volt zárva.
A "Kalla fakta" dokumentumfilmjében ami Anna Lindh ellátását feszegette, az egyik fő kritika az volt, hogy nem volt elkülönülve az általános és traumatológiai ellátás ügyeletben. Ez volt a helyzet 2003-ban és ez a helyzet most is.
A politikusok (ha ez tényleg rajtuk múlik) úgy látszik itt is lassan fogják fel mit is kéne tenni.
Biztos, hogy 2011-t írunk és hogy a ez itt a világ egyik legjobb egészségügyi ellátása?
2011. február 8., kedd
Nem találtak hibát Anna Lindh ellátásában
Ősszel egy dokumentumfilm sorozat foglalkozott a témával és erősen megkérdőjelezték az ellátás szakszerűségét. (1, 2)
Amint az várható volt, természetesen mindent rendben találtak. A szakértői bizottság szerint az ellátás az akkori (2003) tudományos ismereteknek és akkor szokásos eljárásoknak megfelelt.
A következő szép mondatot emelném csak ki:
„Ledande kirurger byttes fler gånger i samband med operationerna. Det gjorde att man hade bästa möjliga kompetens med hänsyn till vilket ingrepp som skulle göras.”
Azaz: A műtétet vezető orvost többször váltották, azért hogy mindig a lehetséges legjobb kompetencia álljon rendelkezésre annak megfelelően amire éppen szükség volt az adott helyzetben
A filmből az derül ki, hogy Karolinska Egyetemi Kórház Traumatológiai osztályán ügyeleti időben nem volt traumatológus szakorvos. A műtétet egy 1 éves általános sebészeti gyakorlattal rendelkező nem-szakorvos kezdte meg. Az első 45 percben 3x váltottak orvost. 4 órája tartott a műtét, amikor az első traumatológus szakorvos előkerült.
Nem vagyok jártas a traumatológiában, nem vagyok kompetens hogy véleményt mondjak az ellátás szakszerűségéről.
Inkább csak az a nagyon érdekes, hogy milyen ügyesen lehet, egy ilyen egyértelműen negatív dolgot ilyen szépen tolmácsolni és pozitívumként tálalni. Ebben a svédek nagymesterek.
A teljes sajtóközlemény itt olvasható: http://www.socialstyrelsen.se/pressrum/pressmeddelanden/ingenkritikmotvardenavannalindh
2011. február 3., csütörtök
Boszorkánykonyha
Hogy a betegnek igazán mi a baja nem tudom, mert diagnózisból is van nekije pár.
Szoktam néha puskázni kicsit. Ha nincs már időm egy beteg után a következő kórtörténetét átnézni, akkor átszaladok gyorsan az eddig felírt gyógyszereken. Ebből már látható a fő csapás, na meg az is hogy mennyire stabil. Most evvel nem jutottam sokra, de a többivel se nagyon. A nővérektől abban megerősítettek, hogy ez a beteg tényleg nagyon beteg.
Gyógyszerei:
Lamictal, Orfiril, Tegretol, Risperdal, Abilify, Stesolid (Seduxen), Theralen (Pipolphen rokon) Nozinan (Tisercin), Nitrazepam. Ezek persze mind egyszerre.
Na most erre mit mondjak, pontosabban mit csináljak ?
Alig vártam, hogy bérorvos és outsider legyek. Megfogadtam, hogy szépen csendben elmolyolgatok, nem megyek bele nagy kivizsgálásokba, nem állítom át a betegek gyógyszerelését, felírom amit az előző és nem idegesítem magam, ha hülyeséget látok.
Én nagyon igyekszem, de nem nagyon megy a dolog. Kilóra írom a labor és EKG beutalókat a betegeknek, akiknek évek óta csak a receptjeit hosszabítják automatikusan , de közben a kutya sem néz rájuk. Van ám svéd protokoll is, hogy mit kell nézni és követni pl. az antipszichotikumot szedő betegnél!. Ezt csak azért írom, mert ez is a " kulturella skilnader” bűvős kérdéskörbe esik egyesek szerint. Mármint, hogy én aki "nemidevalósivagyok" túl sok labort kérek. Az EKG meg végképp nem tartozik ránk- állítólag.
Na szóval ott tartottunk, hogy mit is tegyek? Szívem szerint átnézném alaposan, aztán az eszetlen kombinációk helyett adnék valami testhezállót. Csakhogy minden gyógyszerátállítás átmeneti rosszabodás kozkázatát is jelenti. Na meg idő kell hozzá. Én meg csak 1 max 2 hónapig maradok itt. Visszarendelni is csak ritkán lehet orvoshoz. A betegek általában fél vagy 1 évente találkoznak orvossal, közben a nővérek követik a őket és sikítanak, ha mégis orvos kell. Kétszer ugyanavval az orvossal nemigen találkoznak.
Még csak most kezdtem ezt a fajta munkát, de máris sajnálom a betegeket a bérorvos rendszer miatt. Mindegyik megkérdezi , hogy maradok-e kicsit hosszabb ideig és jöhet–e legközelebb is hozzám.
Na de megint elkanyarodtam a gyógyszerektől. Ha átállítom ki követi? Közel sem biztos, hogy az utánam következő bajlódni fog vele. Majd kap hozzá megint újabbakat, néha csak telefonos bemondás alapján, aztán egy-kettőre megint tiszta káosz lesz a gyógyszerelése.
Nem ragozom tovább. Kicsit diffúz vagyok már ,a napi 200 km autózás is megteszi a hatását.
Inkább elmegyek aludni, hátha reggelre megvilágosodom.
2011. január 31., hétfő
Svéd-magyar kerekasztal
Lényeg a lényeg, én mint minden lében kanál pakoltam és mentem. Nem volt persze ez ilyen egyszerű, mert azért csak kellett készülni is. Szerencse, hogy itt a blogon már mindent megírtam, csak pofásítani kellett kicsit... A diákat a végső leadási határidő előtt 2 órával kezdtük el Szabolccsal csinálni. Volt némi kapkodás, de összejött.
Csütörtökön Mariestadból munka után egyenesen a reptérre mentem.
A mi programunkat péntek fél 12-re tették.
Enikő - aki az egészet megálmodta és megvalósította, moderálta a kerekasztalt és mesélt a járóbeteg ellátásról. Félegyházi Zsolt kollegánk a gyógyszerelési szokásokról, én pedig az akut betegfelvételről, az osztályos kezelésről és a pszichiátriai kényszerkezelésekről adtam egy kis tájékoztatást.
Mindhármunk jelenlegi helyzete más. Enikő 3 évet dolgozott Svédországban aztán hazatelepedett. Zsolt abszolut kétlaki, Svédországban bérorvoskodik, hogy megkeresse a rávalót az otthoni léthez és az otthoni magánrendeléséhez. Én 2006. óta folyamatosan itt dolgozom. Így legalább vegyes volt a felállás.
A száraz tényeket Enikő egy saját verssel tette színesebbé. (ha hozzájárul felteszem majd a blogomra)
Kicsit izgultam hogy vajon kíváncsi lesz-e valaki ránk, de nem lehetett okunk a panaszra.Tele lett a terem, nem is jutott mindenkinek ülőhely. Legnagyobb meglepetésemre, Füredi professzor is megtisztelt minket a jelenlétével, sőt később egy plenaris ülésen, amin a magyar pszichiátria megmentése volt a téma, hivatkozott is a tőlünk hallottakra.
Voltak évfolyamtársak is a hallgatóság között, egyikük lánya épp most készül Dániába dolgozni. Eljött hát az aggodó anyuka tájékozódni.
Voltak kollegák akik Angliában és Franciaországban dolgoznak, érdekes volt velük is pár szót váltani. Egy Luleå-ban dolgozó társunk csak a végén jött oda hozzánk addig csendben megbújt a hallgatóság soraiban. Kár, hogy nem szólt hozzá, pár dologról más volt a véleménye mint a miénk.
Enikő eredeti terve az volt, hogy létrehozzon a Magyar Piszchiátriai Társaságon belül egy svédországi szekciót, de a érdeklődés hiánya miatt ezt készült feladni és ennek hangot is adott. A jelenlévők viszont jónak tartották az ötletet avval a változtatással, hogy ne kizárólag svéd, hanem külföldön dolgozó magyar pszichiáterek csoportja alakuljon. Ebben maradtunk. Hogy mi lesz belőle majd elválik. Én mindesetre próbálom aktivizálni az ittenieket.
(folyt köv. úgy általában a kongresszusról)
2011. január 23., vasárnap
D-vitamin ami nincs, de legalábbis kevés
A depresszió mellett azonban a D-vitamin hiány többek között a csökkent immunitásért (influenza!!), a daganatos betegségek gyakoribb előfordulásáért is felelős .
Gondoltam utánajárok kicsit a dolognak, ezért elkezdtem az osztályra bekerült betegek D-vitamin szintjét ellenőrizni. (Igen megörültek az amúgy is magas labor költségek további emelkedése miatt.)Mit mondjak alig találtam normál értéket.
Ez nem egy tudományos vizsgálat, hiszen normál kontroll csoportom sem volt, csak egy kis kiváncsiság.
Eredmény 28 betegből 3-nak volt a D-vitamin szintje a normálérték (75-150 ug/ml) alsó határán a többi alatta. A átlag 42 volt, a legalacsonyabb 10, a legmagasabb 85.
A betegek nagy része szorongásos zavarokkal és depresszióval küzd, de volt köztük néhány schizophren beteg is.
Ezeknek a betegnek elkezdtem a D-vitamin pótlást, de eredményről még nem tudok beszámolni,valószínűleg nem is fogok tudni, mert már nem ott dolgozom, nincs módomban követni őket.
Itt Svédországban nem olyan régen létezik tiszta D3 vitamin készitmény, azelőtt csak kombinációban
A- vitaminnal vagy Calciummal volt kapható. Magyarországon létezik tabletta 1000 NE és 3000 NE, ennek könnyebb az adagolása.
A gond csak a dózissal van, mert úgy tűnik sokkal magasabb adagokra van szükség mint ahogy eddig adagoltuk és ami a hivatalos ajánlás.
Eleinte sikítottak a patikában a receptjeimtől, de aztán lementem és megbeszéltük. (kaptak mellé egy kis szakirodalmat is)
A svéd hivatalos ajanlás szerint 2 éves korig, bizonyos esetekben 5 éves korig napi 400 NE. Felnőttekről szó sincs, legalábbis ami a profilaktikus D-vitamin adását illeti.
A finnek már megint beelőztek, mert módosítottak (http://www.thl.fi/sv_SE/web/sv/meddelande?id=23892) az ajánláson. Ezek szerint 18 éves korig kell profilaktikus D-vitamin kezelésben részesíteni minden gyereket
Az ajánlás konkrétan:
2 éves korig 400 NE egész évben.
2-18 év között napi 300 NE, egész évben.
Terheseknek és szoptatós anyáknak 400 NE és egész évben, nemcsak a téli hónapokban.
Nem tudom a svéd tempóval ez mennyi időbe fog telni? Mármint a hivatalos ajanlás megváltoztása.
A Läkartidningen egyik cikke szerint pedig biztonságosan, túladagolás veszélye nélkül a következő dózisok adhatóak:
10 éves kor alatt napi 1000NE
10 éves kor felett napi 2000 NE
Felnőttnek napi 4000 NE
Szóval hajrá kollegák, ellenőrizzétek ti is gyakrabban.!Hogy ezek után mennyit merjünk rendelni azt döntse el mindenki maga.
A Svédországban élőknek egy jó tanács: a patikákban recept nélkül kapható D-vitamin Olja ACO, 25 ml-t tartalmaz egy csöppentős üvegben. A leirat szerint 1 ml 33 csepp, de ez nem stimmel. Amikor 5ml-t rendeltem, akkor a nővérkéim eleinte kicsepegtették az 5x33 cseppet, ami kapásból 8 ml lett. Szóval ne cseppekben számoljátok az adagot,helyette azt vegyétek alapul, hogy 1 ml D-vitamin olja az 2640 NE (IE)/ ml. Fontos még, hogy a D-vitamint elég hetente egyszer adagolni, mivel zsírban oldodó vitamin és elraktározódik
Egy kis személyes adalék. Mondanám, hogy én mint normál kontrol, de nem mindenki szerint vagyok 100-as, ezért nem mondom.
Ősszel anélkül, hogy tudtam volna mennyi a D-vitamin szintem, elkezdtem napi 1000 NE-t szedni. Január elején otthon megnéztük és az eredmény elég megdöbbentő lett.- 23 ug/ ml. Mennyi lehetett előtte, bele sem merek gondolni. Most napi 3000 NE –t nyomok, majd szólok ha túladagolási tüneteim lesznek. Persze kapja az egész család. (Mi is szólunk majd - a család)
Első gondolata nyilván mindenkinek az lesz, hogy persze Svédországban sokat van sötét, de elmondanám téjékoztatásul, hogy éves átlagban ugyanannyi a napsütéses órák száma, itt ahol én lakom, mint Magyarországon. Szerintem ez otthon legalább ekkora probléma.
Itt egy svéd nyelvű cikk 2007-ből;
http://www.lakartidningen.se/engine.php?articleId=6279
2011. január 20., csütörtök
Kultur sokk
Első kérdés:
Hány percből egy félóra? A leggyorsabb már nyomja is a gombot... brrr.... 15, ja nem 30, vagy mégse...de..
- riporter na akkor most mennyi? kis gondolkodás után megszületik a jó válasz – 30. Tapsvihar, éljenzés.
Második kérdés:
Hány tagból áll egy kvartett? Kicsit lassaban jön a Brrr...- de jön – válasz: 2 - nem - akkor 3. Nem, sajnos nem adhatok pontot.
Kb. ezen a színvonalon folytatódik tovább. Riporter folyamatosan ömleng, hogy mindenki milyen duktig.
Én meg feladtam, visszatértem inkább a 80-as évekbe és a rock világába.
Tulajdonképpen a döbbenettől már úgyis felébredtem.
Hallgassátok ti is a kedvenc rádióadómat: http://www.rockklassiker.se/player/.
Akinek van kedve az a telefonján is hallgathatja, ehhez csak le kell tölteni egy alkalmazást innen.
2011. január 15., szombat
Biztosítás, te drága!
Kedden sajnos végetért a magyarországi pihenőnk és repülőre majd autóba szálltunk. A repülőutunk szokásosan unalmasan telt, bár el kell ismerni MALÉV-val repülni azért kellemesebb mint a Wizzairrel.Ez főleg a stewardessek hozzáállásának köszönhető. Miután megtaláltuk a poggyászkiadót az Arlanda labirintusában, megkerestük az autónkat is az ún. parkolóházban (ez kicsit érdekes megfogalmazás, mert az ablakon befúj a szél, de legalább csapadék/nap ellen véd. Landolás után ca. 80 perccel el is tudtunk indulni. Úgy terveztük, hogy megállunk egy benzinkútnál némi élelmet és innivalót vásárolni. A reptérről hazafele vezető úton kb. a második benzinkútnál inditottunk támadást egy a shop ellen. A pusztítás után beszálltunk az autóba...ami induláskor elégge "köhögött" és némi füstöt eregetett. Ildikóból előtört az emberbarát és javasolta, hogy ha már úgyis égünk menjünk picit arrébb, hogy ne csináljunk görögtüzet a benzinkútból (is). "Szerencsénkre" egy pihenőhely ill. egy Mcdonalds is tartozott a benzinkúthoz így egy félreeső helyen leparkoltunk és megnéztük mi füstöl...nyilván nem láttunk semmit.
Mivel a Saabunk svéd rendszámmal van ellátva ezért egy meglehetősen drága, ám most láthatóan hasznos ún. "helförsäkring"-et (otthoni CASCO megfelelője, bár annál több) kötöttem rá, amiben többek között benne van az assistance és 3 napra a bérautó is. A netről megtudtam a kárbejelentő telefonszámát (google és iphone rocks) és rövid diskurzus után közölték, hogy jön a felmentő sereg. Pár perc múlva hívott is az assistance és némi magyarázás után beazonosította a helyet ahol megálltunk. Mi, a gyerkőcök legnagyobb örömére, beültünk a Mcdonaldsba és vártunk. A segítség ca 15-20 percen belül meg is jött, konstatálta, hogy tényleg füstöl és mondta, hogy elvontatjuk az autót, utána engem kirak az Avisnál és minden jó lesz. Így is lett, Ildikó meg a gyerkőcök ott maradtak a Mcdonaldsban, én meg mentem az assistance-al, előbb a szervízbe, majd az Avishez. Amíg odaértünk megtudtam, hogy az assistance ill. az autóbérlésről a számlát automatikusan a biztosítónak küldik, nekem különösebb teendőm egyelőre nincs.
Summa summarum; a füstölés kezdete és a bérautó átvétele között ca másfél óra telt el. Én még visszamentem a szervízhez; átpakolni a csomagjainkat, üléseket stb ill. bedobni a kocsink kulcsát, majd összeszedtem a többieket és a tervezett éjfél helyett hajnal 3-kor már itthon is voltunk.
Pénteken elautóztam Arlandastadba, útközben egyeztettem az Avis-al, hogy a szervízben hagyom a kocsit, a Saabot meg szépen elhoztam (miután kifizettem a javítást). Szóval nem bántam meg/bánom, hogy nem olcsó a biztosítás, de cserébe kapok is valamit.
2011. január 14., péntek
Egy fejezet lezárul
Egyedül vittem éveken keresztül egy fekvőbeteg osztályt, beosztottam sosem volt. Időnként jött egy-egy AT läkare (rezidens) de ők inkább csak növelték a teendőimet. Ha elmentem szabadságra akkor gyakorlatilag orvos nélkül maradt az osztály, a járóbeteg részlegen dolgozó kollegák ugráltak át időnként, a saját betegeik mellett. Állandó lelkiismeret furdalásom volt miattuk, ha elmentem. Amikor meg visszajöttem irdatlan mennyiségű elintézni, megírni való szakadt a nyakamba.
Az ügyeletekért járó juttatásnak csak 50%-t kaptuk pénzben, a másik felét szabadságban adták ki. Csakhogy szinte sosem tudtam kivenni, valahogy mindig éppen alkalmatlan volt ha menni akartam. Az már csak hab a tortán, hogy jól el is számolták magukat a szabadnapjaimmal. Hetek óta megy a számolás, de még most sem értünk teljesen a dolog végére. Szóval tele lett a hócipőm rendesen.
Novemberben vettem egy nagy levegőt és felmondtam. Igen meglepődtek, látszott hogy nem számítottak rá. Pedig én végig mondtam a magamét, de nem ütötte meg az ingerküszöbüket.
Hétfőtől elszegődöm bérorvosnak. Egyenlőre elég volt az alkalmazottságból, inkább a magam ura leszek.
Akkor dolgozom amikor én akarok és annyit amennyit én akarok. Fizetett szabadság nincs, de elég rendes heti bért adnak ahhoz, hogy az ember félrerakjon a szűkösebb időkre. A közvetítő cégek weboldalán figyelem hol keresnek éppen pszichiátert és ha megfelel a hely és az időpont gyorsan be is foglalom magamnak online. Ezután felveszik velem a kapcsolatot ée lefixáljuk a részleteket.
Ezentúl az iskola szünetekben nem fogok nagyszülőket, meg bébicsőszöket rángatni a gyerekeim mellé, hanem szépen itthon maradok velük. Arról is álmodozom, hogy bevállalok néhány hetet nyáron valahol Észak-Norvégiában az óceán mellett és viszem a kölyköket is magammal. Majd meglátjuk.
Magunk között szólva azért nem könnyű 4 és fél évet a hátam mögütt hagyni. Megharcoltunk egymással az osztályon rendesen... Ők állandóan jöttek a „kulturális különbségek“ varázsszóval, amitől én agymenést kaptam, de nem engedtem a 21-ből. Aztán szépen lassan összecsiszolódtunk. Ők megtanulták, hogy az anatómia, az élettan, a biokémia és a gyógyszertan Svédországban is ugyanolyan és hogy szakmai szempontból nálam nincs pardon. Én meg módjával, de azért svédesültem.
Szóval azért kicsit fáj a szivem, sok energiám van ebben az osztályban.
Hétfőtől Mariestadba fogok kijárni. Újra naponta fogok ”pendlázni”, mint a régi szép időkben otthon Magyarországon. Kicsit azért aggódom, mert errefelé mostanság elég nagy a hó, de majd csak kitavaszodik. Én már érzem.
2011. január 7., péntek
Szeged - pihenő
Újra és újra elcsodálkozom - most hogy nem csak lefelé nézve rohanok – hogy milyen szép város is Szeged. A hó persze megint váratlanul érte az illetékeseket, így azért elég kettős a kép.
Ha felfelé nézek gyönyörü épületek, ha lefelé akkor eltakarítatlan hó, kosz, mocsok. A közlekedés továbbra is kaotikus, az elkezdett villamospálya építésével ősz óta szinte semmit nem haladtak.
A program a szokásos, rokonok, haverok, nagy generál (fodrász, kozmetikus, fogorvos stb) a gyerekeknek úszás.
Szabolccsal dolgozunk az új blogon.
Sokan kérdeznek továbbra is e-mailben a svédországi munka lehetőségekről, letelepedésről, ezért összegyűjtöttem az evvel kapcsolatos írásaimat és egyéb hasznos linkeket.
Köszönet Emőkének (http://svedasztal.blogspot.com/) az ötletért.
A felső sorban fog megjelenni egy menüpontban
Jönnek nemsokára az új posztok is.