Svédország
Medicinska födelseregistret 1973-2006
Összefoglalás
- Az elsőszülő nők átlagéletkora az 1973-s 24 évről 2006-ra 29 évre emelkedett.
- A túlsúlyos elhízott terhes anyák száma (BMI>25) 1993-2006-ig 27%-ról 36%-ra emelkedett.
- A kora terhességben dohányzók aránya 1983-ban 31% volt, 2006-ban 9%.
- Az ikerterhességek száma is csökkent 2005-ben 1.4% volt.
- Az átlagos ápolási idő normál hüvelyi szülésnél az 1973-as 6 napról 2006-ra 2 napra csökkent. A császármetszéses szülések ápolási ideje 9 napról 4-re csökkent.
- Az összes szülő nő 46%-a kapott 2006-ban epidurális érzéstelenítést.
- A császármetszések száma tovább növekedett, 2006-ban 18%, ikerterhesség esetén 56%
- A halvaszülések száma (a szülés előtt illetve alatt elhalt gyerek) az 1973-as 7/1000-ről 3/1000-re csökkent.
- A neonatalis halálozás (élveszületett gyermekek, akik 28 napon belül haltak meg) 1973-ban 8/1000, 2005-ben 1.5/1000, 2006-ban 1.8/1000
A következő táblázat azt mutatja, hogy az első szülő nők közül akik császármetszéssel szültek, hány százaléknak volt a terhessége rizikó és komplikáció mentes, megyénként és országos szinten 2006-ban.
A császármetszések aránya Magyarországon
Magyarországon 2006-ban a császármetszések aránya 28,9% volt, 4,1%-kal magasabb, mint az OEP által publikált legutóbbi jelentés szerinti 2003-as érték (24,8%). Az Európai Unió átlaga – a legutóbbi rendelkezésre álló, 2004-es adatok szerint – 23,6%-os (2000-ben 20,5%-os), tehát itt is növekedés figyelhető meg. Magyarországon az egyes intézmények közötti különbségek nagyok: 15 és 47 százalék között sokféle értékkel találkozhatunk. Persze vannak olyan intézmények – például a klinikák –, amelyek a bonyolultabb esetekkel foglalkoznak, és ahol ezért a császármetszések is gyakoribbak, de a különbségek így is nagyok az intézmények között. Az Egészségbiztosítási Felügyelet kezdeményezi a szakmai szervezeteknél az adatok részletes vizsgálatát.
Császármetszések aránya intézménytípusonként (2006)
38,3% Egyetemek, országos intézetek, szakkórházak
27,9% Fővárosi kórházak
28,0% Megyei kórházak
25,3% Városi kórházak
Adatforrások: Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) 2006-os finanszírozási évre vonatkozó adatai (2005. október – 2006. szeptember), illetve a WHO-HFA adatbázisa.
kényes és bonyolult téna, naivak előnyben. Itt is döntő szerepe van a kulturális különbségeknek.Csak képzeletbeli példaként emlitem, hogy ha például Svédországban honos lenne a sz.nőgyogyász választás és a para akkor a csészárok aránya rekord magas lenne. Ide a rozsdás bökőt ha nem!! A svéd statisztikára elég egy pillantást vetni, hogy következtetni lehesen a szubjektivitás jelenlétére. nyilvánvalóan a gazdagabb és emancipáltabb vidékeken magasabb a cs. metszés aránya...
VálaszTörlésHát,hogy multifaktoriális a dolog az biztos.
VálaszTörlésVan logikus magyarázat is a császármtészések számának növekedésére: magasabb elsőszülés életkor, magsabb az elhízottak aránya stb.
A svéd -magyar különbségbe tessék kérem szépem beleszámolni Ábrahám ügyvéd urat és társait, akik abból milliomosok, hogy belehajtják a népet a műhiba perekbe.(nagy része persze elveszti és fizetheti még a perköltséget is) Ezeknek a pereknek az elsődleges céltáblái pedig a nőgyógyászok. Az első kérdés azonnal ha baj történik, miért nem császározta meg időben. Az már mellékes nekik, hgy a magzati hypoxia igen kis hányada,szakemberek szerint csak 5%-a alalkul ki szülés közben a többi már előtte.Na ez egy igazi kultirális különbség. Már ha ezt a szemétséget egy lapon lehet említeni a kultúrával.
A svédeknek ez biztos szinte hihetetlen, de igen komoly császármetszés szaporító hatása van az ilyen pereknek.
Kiváncsi lennék pl. arra is otthon a kismamák hány százaléka dohányzik.
Ez az a téma, amitől dührohamot szoktam kapni. Van ugye a nedohányzók védelméről szóló törvény, szépen lassan talán itt-ott be is tartják. A kocsmába járo nemdohényzó alkoholista már védelem alatt áll. A magzatot és a kisgyereket viszont büntetlenül mérgezheti a kedves ,szerető szülő évtizedeken keresztül. Na erre kellene valami megoldást kitalálni.
Teljesen egyetértek Ildivel, sőt, véleményem szerint simán lehetne / kellene büntetni a terhesség alatti dohányzást! Veszélyezteti a gyereket és ezáltal az egész társadalmat. Persze jogilag a magzat nem számít önálló személynek. Hangsúlyozom jogi értelemben. Biológiai ismereteink ezt az álláspontot azonban már meghaladták, nem is beszélve a vallási nézetekről.
VálaszTörlésAz Egészségügyi Törvényünk szerint betöltött 24. héttől jogilag is embernek számit, a szülö nem dönthet a magzat kárára. Tehát -jogilag -nem dohányozhatna, ha nagyon szigorúan vesszük.
VálaszTörlésMinden dohányzó terhes anya és otthon dohányzó szülő büncselekményt követ el.
Ki védi meg már őket végre?
Gondolkodtam már sokat a dolgon hogyan lehetne rávenni őket, hogy ne dohányozzanak.Szívem szerint ha cigire van pénz, akkor nem adnék annyi caládi potlékot pl.A baj,hogy ez sem használna, inkább a gyerektől vonna el még többet,csakhogy meglegyen a betevő cigi.
Egyszer tanuja voltam, amikor egy anyuka(?) bement egy boltba,a kb 4 éves gyerekét az utcán hagyta a hidegben. Az égő cigerettáját a kezébe nyomta, hogy tartsa amig kijön. Szegény amikor már a körmére égett eldobta. Sirva várta az anyját aki meg is pofozta érte. Közel voltam hozzá,hogy nekiugrok. MIndez persze Szegeden egy pár éve.
Ez mondjuk egy szélsőséges eset volt,de hány ilyen lehet, amit nem látunk.
Gondolom, hogy ti is tudjatok, hogy csak tiltassal nem sokra lehet menni. A magyar törvenyhozas szekhazabol nem lehet kiirtani a dohanyzast. Ilyen pelda mellett mit lehet varni a 2 agysejtu atlagtol?!
VálaszTörlés